مشعل چیست؟

مشعل دستگاهی است که با ترکیب مقدار معینی هوا با سوخت در یک فضای ایمن، انرژی سوخت را به انرژی گرمایی تبدیل می ‌کند در اثر این احتراق مقداری گاز نیز تولید می ‌شود. این انرژی تولید شده توسط دو روش جا به‌ جایی و تشعشع به محیط اطراف انتقال داده می ‌شود.

کار اصلی مشعل ایجاد گرمایش است، یکی از بزرگ ترین استفاده‌ های مشعل در صنعت گرمایش به عنوان موتور احتراق بویلر ها است همچنین در انواع دیگ ‌ها، مشعل‌ هایی با ظرفیت کاری متفاوت استفاده می ‌شود.

نحوه کارکرد مشعل

نحوه کارکرد مشعل به این شکل است که با پاشش سوخت (گاز، گازوییل، مازوت) از طریق ورودی و ایجاد جرقه حرارت مورد نیاز را به صورت شعله به داخل کوره هدایت می‌ کند.

در مشعل و دیگ تعدادی کنترل ‌کننده وجود دارد که میزان و زمان هر کدام از فرایند های مشعل را کنترل می ‌کنند. برای مثال ترموستات دیگ و کنترل دود که گاهی به جای آن از سلول فتوالکتریک استفاده می‌ شود به طور خودکار سبب کار کردن و از کار افتادن مشعل می‌ شود.

انواع مختلف مشعل ها

مشعل‌ ها بر اساس معیار های متفاوتی تقسیم بندی می ‌شوند، که عبارت است از:

·        نوع سوخت

·        روش اشتعال

·        ظرفیت کاری

·        پروفیل شعله تولید شده

قطعات مشعل

ترانس جرقه زن: عملکرد ترانس جرقه نیز همانند ترانسفورماتر های دکل ‌های انتقال برق (ترانسفورماتور کاهنده) است اما به شکل عکس (ترانسفورماتور افزاینده) به این معنی که ترانس جرقه از ولتاژ پایین (ولتاژ برق شهری) ولتاژ بالا (معمولاً۱۰٫۰۰۰ولت) را ایجاد می‌ کند. وظیفه ترانس جرقه ایجاد جرقه و شروع عمل احتراق است.

شیر قطع کننده دستی: شیر دستی در ابتدای خط گاز نصب می ‌شود. با بستن این شیر در ورودی، گاز در همه کنترل‌کننده و مشعل قطع شده و امکان جدا سازی آن ها را فراهم می‌ کند. شیر دستی روی خط گاز مشعل که توسط سازنده ارائه می ‌شود عموماً وجود ندارد اما این شیر ها برای راه ‌اندازی و عملکرد عادی لازم است. شیر دستی باید قابلیت کارکرد با فشار ۵/۱ برابر حداکثر فشار تغذیه را داشته باشد.

فیلتر: تجهیزات خط گاز مانند رگلاتور و شیر های برقی در مقابل نا خالصی‌ هایی مانند زنگ لوله و آشغال حساس هستند. فیلتر های گاز جهت محافظت تجهیزات در مقابل نفوذ ذرات خارجی، رسوبات و سایر ذرات موجود در گاز کاربرد دارد. فیلتر متشکل از یک بدنه آلمینیومی و یک پد از الیاف پلی‌پروپیلن است. پد فیلتر متشکل از سوراخ‌ های کوچک ‌تر از ۵۰ میکرون است. این پد یک بار مصرف بوده و باید حداقل سالی یک بار تعویض شود و قابل تمیز کردن نیست.

رله کنترلی: رله مشعل در واقع رهبر ارکستر مشعل است. به این مضموم که فرمان ‌های اتوماتیک، نیمه اتوماتیک و دستی در راهبری دستگاه به این رله وارد شده و فرمان مناسب جهت ادامه کار مجموعه صادر می ‌شود. به عبارتی با شناخت کامل از نوع فرمان ‌های ورودی و خروجی و همچنین آشنایی با ایراد های بوجود آمده در کنترل باکس‌ها می‌توان اغلب اشکالات در سیستم را حل کرد.

شیر برقی: شیر های برقی گاز از جنس آلمینیوم ساخته می‌ شود و مشابه شیر برقی آب و بخار مجهز به یک سیم پیچ (بوبین) هستند که با برق دار شدن سیم پیچ و ایجاد میدان مغناطیسی هسته آهنی متصل به دیسک جذب شده و آنرا از روی نشیمنگاه به بالا می‌ کشد و در نتیجه مسیر عبور گاز گشوده می‌ شود. با قطع برق و از بین رفتن میدان مغناطیسی دیسک مجدداً به پایین حرکت کرده و مسیر مسدود می ‌شود. یک فنر در مسیر برگشت به بسته شدن سریع و کامل دیسک کمک می‌کند. شیر های برقی گاز از لحاظ نحوه باز و بسته شدن به دو صورت تک ضرب و تدریجی تقسیم ‌بندی می ‌شوند.

در شیر تک ضرب با برق دار شدن سیم پیچ شیر فوراً باز شده و جریان گاز از آن عبور می ‌کند و با قطع برق نیز سریعاً بسته می ‌شود. شیر های تک ضرب در کنترل گاز مشعل‌ های کوچک به ‌تنهایی جهت قطع و وصل گاز به مشعل استفاده می ‌شود. اما در مشعل‌های بزرگ ‌تر تنها به عنوان شیر ایمنی در خط گاز نصب می‌شود و شیر تدریجی است که وظیفه تأمین گاز مشعل را به عهده دارد. عملکرد شیر تدریجی مشابه شیر تک ضرب است با این تفاوت که با برق دار شدن سیم پیچ و جذب هسته آهنی شیر به آرامی باز می ‌شود. کنترل این فرایند شبیه به کمک فنر خودرو است. در بالای شیر یک محفظه روغن قرار دارد که با برق دار شدن سیم پیچ و بالا رفتن هسته آهنی روغن موجود در آن به آرامی تخلیه می‌ شود و در نتیجه دیسک به آرامی از روی نشیمنگاه بالا رفته و مسیر را به تدریج می ‌گشاید.

الکترود جرقه زن: الکترود جرقه از یک میله فلزی معمولاً از جنس آلیاژ نیکل کروم ساخته می ‌شود که توسط یک عایق سرامیکی عایق شده است. حداقل مقاومت بین سرامیک و زمین باید بزرگ تر از ۶۰ مگا اهم باشد. وظیفه الکترود جرقه زن، ایجاد جرقه و روشن کردن مخلوط سوخت و هوا می ‌باشد. ولتاژ مورد نیاز ایجاد جرقه به وسیله ترانس جرقه تأمین می‌شود.

پرشر سوئیچ گاز: پرشر سوئیچ گاز جهت کنترل فشار گاز می باشد.

فن و الکتروموتور: جهت دمیدن هوای لازم برای احتراق در داخل دیگ می باشد.

پرشر سوئیچ هوا: پرشر سوئیچ هوا برای کنترل و اطمینان از جریان هوای لازم برای احتراق است.

شعله بین: مشعل باید بتواند تشکیل شعله را تشخیص دهد تا چنان چه با ورود سوخت شعله تشکیل نشد مشعل را قطع ایمن نماید.

شعله پخش کن: در قسمت جلوی مشعل قراردارد و متشکل از یک صفحه فلزی مشبک است. شعله پخش کن باعث فرم دادن به حرکت هوا و سوخت می ‌شود و در نتیجه نوع شعله ایجاد شده در محفظه احتراق را تنظیم می‌ کند.

دمپر تنظیم هوا: برای تنظیم مقدار هوای لازم جهت احتراق کامل کاربرد دارد. در مشعل ‌های کوچک و تک مرحله به صورت دستی و در مشعل ‌های دو مرحله ‌ای و یا مشعل‌ های با عملکرد پیوسته برای تنظیم هوای احتراق از دمپر موتور های هوا استفاده می ‌شود. دمپر موتور مشعل در واقع یک سرو موتور است که با دریافت فرمان از رله مشعل در دو جهت ساعتگرد و یا پاد ساعتگرد شروع به گردش می‌ کند.

نشت یاب: وظیفه دستگاه نشت یاب بررسی وضعیت نشتی شیر های برقی است تا چنان چه به هر علت شیر ها دچار نشتی شدند برای جلوگیری از بروز خطرات احتمالی کد خطا اعلام کند و مشعل را از کار بی اندازد.

نازل سوخت: وظیفه پاشش سوخت در مشعل‌ های پرشر جت مایع سوز با نازل است. نازل ‌ها از نظر شکل و زاویه پاشش انواع مختلفی دارند که بنابر نوع و ظرفیت مشعل تغییر می‌ کند. پمپ گازوئیل سوخت را تحت فشار به داخل نازل پمپ می‌ کند. سوخت هنگام خروج از اریفیس تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز، از مزکز نازل دور شده و به صورت یک لایه نازک با سرعت زیادحرکت می ‌کند. نازل ‌ها از نظر شکل پاشش به سه الگوی اصلی دسته ‌بندی می ‌شوند.انتخاب نازل از نظر زاویه پخش و الگوی آن بستگی به طرح کوره حرارتی و طراحی مشعل دارد. زاویه پاشش سوخت در نازل‌ ها بین ۳۰۹۰ درجه به ۶ زاویه استاندار ۳۰، ۴۵، ۶۰، ۷۰، ۸۰، ۹۰ تقسیم ‌بندی می‌ شود.

تنظیم سوخت و هوای مشعل

احتراق‌کامل سوخت حاصل تنظیم دقیق نسبت سوخت و هوا است. هر چه این نسبت با دقت بیشتری تنظیم شود راندمان بالا تر رفته و در نتیجه به سوخت کم تری احتیاج است. در مشعل‌ های کوچک تنظیم هوا دستی است و در مشعل‌ های بزرگ به کمک دمپر اتوماتیک هوای مورد نیاز احتراق تأمین می ‌شود. البته با توجه به آن که دمای هوای دیگ‌ خانه و رطوبت آن در طول سال متغیر است در مشعل‌ های بزرگ نیاز است که در هر فصل دمپر ها مورد تنظیم مجدد قرار گیرد. امروزه مشعل‌ های مدرن مجهز به یک PLC هستند که به صورت اتوماتیک نسبت بین سوخت و هوا را در تمام طول شبانه روز و تمام فصول تنظیم می ‌کنند.

مجموعه تولیدی و صنعتی مهتاب گستر در زمینه تولید انواع سیستم های گرمایشی به صورت حرفه ای در حال فعالیت است. شما هر گونه نیازی که به انواع مشعل‌ و دیگر محصولات داشته باشید توسط کادر مجرب و حرفه ای ما در کم ترین زمان ممکن و با بهترین کیفیت به شما ارائه می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشعل‌ و نحوه تولید آن و همچنین اطلاع از قیمت مشعل‌ به وب سایت مهتاب گستر مراجعه نمایید.

برای ثبت سفارش با ما در تماس باشید: 09127883721 66706377 66709528

سپاس از سایت یو آپلود